تبلیغات
هیئت جنة المهدی (عج) - سخنان هفتگی استاد

بسم الله الرحمن الرحیم

یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی

 

سخن برگزیده هفته

 30/05/91

دوست دارد دنیای خوبی داشته باشد، آخرتش هم به بهشت برود اما در دنیا از گناه، دروغ غیبت، تهمت، کارهای بد، کم‌کاری در اداره، مال مردم خوردن و... دست بر‌نمی‌دارد. 

سخنرانی 10/01/91


  بایگانی سخنان برگزیده هفته

1-برای رسیدن به کمال و خدا احتیاج به نماز و عبادت نیست، احتیاج به ایمان و اطاعت است.

سخنرانی 20/07/85

 

2- تمام اخلاق احترام گذاشتن به قرآن و رسول الله (ص) و سنت آن حضرت و احترام گذاشتن به ارزش های انسانی است که همان قوانین اسلام است.

سخنرانی 27/7/85

 

3- اگر ما یک صدم ایمان به خدا، روز قیامت، معرفت انسانی و محبت به مملکت داشته باشیم فتنه‌انگیزی نمی كنیم و کسی تفرقه نمی‌اندازد.

سخنرانی 11/08/85

 

4- بیش از صدبار در قرآن آمده که برپا دارید نماز را، و یک بار نگفته بخوانید نماز را. برپاداشتن نماز یعنی به مسئولیتهای دینی، مسئولیتهای مملکتی و مسئولیتهای شرعی اهمیت بدهیم. حجاب را به مردم بگویید، حیا را بگویید، غیرت را بگویید، نكبت‌ها را به مردم بگویید، بدی‌ها را بگویید.

سخنرانی 11/08/85

 

5- هر خلافی را به اسلام بستن روشنفکری و سواد نیست.

- هر دلخواهی را عمل کردن شجاعت نیست. اگر بنا بود انسان روی دلش جلو برود و شجاع باشد، این نمره‌ها را می‌دادند به شیطان، به ابوسفیان.

- هر احکام رسول الله (ص) و خدا را پشت سر انداختن این علم معنوی نیست، علم شیطانی است. (معاویه این کارها را می‌کرد، مولا فرمودند او عقل ندارد. گفتند پس این کارها که می‌کند چه هست؟ فرمودند شیطنت است. عقل آن است که انسان نه به ضرر خودش کار می کند نه به ضرر دین، نه به ضرر مردم. )

- سنت رسول الله (ص) را پایمال کردن تجدد و نوآوری و شادی و نشاط نیست. چون خود خدا در قرآن می‌فرماید اینها کورند و کرند و لال‌اند. جایی دیگر می‌فرماید اینها مانند چهارپایان بلکه پست‌ترند. 

 

سخنرانی 20/07/85

 

6- یکعده می‌گویند: 
- كی بالاتر است، آن بالاتر است یا این بالاتر است؟ بگو بالا و پایین هركس بعد از مرگ معلوم می‌شود.
- كی درست می‌گوید؟ بگو هركس قرآن و سنت تاییدش كند. سنت یعنی رسول الله (ص)، یعنی امیرالمومنین (ع)، یعنی بچههایش، یعنی وجود مبارك مهدی آل محمد (عج).
- كی فهمیده‌تر است؟ این را هیچكس نمی‌تواند بگوید، نه شما خودت می‌توانی بفهمی از او فهمیده‌تری و نه او می‌تواند بگوید، فقط خدا می‌داند و امام زمان (عج).

سخنرانی 4/8/85

 

7- برادرها، بدانید كه خدا بنده احمق نمی‌خواهد، بنده احمق را بهشت راه نمی‌دهد. 
برادرها، بیدار باشید، هوشیار باشید. یک صد و بیست و چهار هزار پیغمبر آمدند، قیمه‌قیمه شدند كه ما احمق نباشیم.

سخنرانی 11/08/85

 

 

8-ما در عصر رسول الله (ص) نبودیم، ببینیم که طرفدار ابوسفیانیم یا طرفدار رسول الله (ص). 
-در عصر علی بن ابی طالب (ع) نبودیم، ببینیم ما طرفدار معاویه هستیم یا طرفدار علی (ع). 
-در عصر امام حسین (ع) نبودیم، ببینیم كه ما طرفدار یزیدیم یا طرفدار امام حسین (ع).
- حضرت صاحب (عج) هم که نیامده، ببینیم ما طرفدار ایشانیم یا دشمن.
- امتحان ما الآن در مقابل همین قرآن است، كه ما باید در مقابل قرآن تسلیم باشیم.

سخنرانی 06/02/86

 

9- دیندار بودن پنج چیز می‌خواهد: ‌ 
1)اعتقاد قلبی
2)علم به موضوع، وقتی شما با قرآن، با رسول الله (ص)، با احكام كاری نداری چطور می‌خواهی بفهمی كجای كار خراب است، كجا درست است؟ 
3)صبر و حلم، اینکه مولا علی (ع) می‌فرمایند 25 سال صبر كردم، مانند کسی که خار در چشم و استخوان در گلویش بود، چون می‌خواست صبر کند آن نامردهایی كه ریختند سر صندلی اسلام و غارت کردند اینها بمیرند و بروند و بعد یواش یواش کسانی مثل شما بیایند.
4)شجاعت، نه اینکه توی گوش کسی بزنی! بالاترین شجاعت این است كه انسان حرف حق را گوش كند و بفهمد و بالاتر از آن اینكه زیر بار حق برود و قبول كند.
بعضی‌ها خیال می كنند که علی (ع) با آن همه شجاعت پس چرا هیچ نگفت؟ 
علی (ع) شجاع بود. صبر می كرد و هر كجا خلاف بود می آمد و همه گره‌ها را باز می كرد. خود عمر هفتاد و دو بار در خلافتش گفت اگر علی نبود عمر هلاک بود، این را شیعه و سنی همه نوشته‌اند. 
5)موقعیت شناسی، اینها كه بین ما اختلاف می اندازند جز اینکه كار چاق كن اسرائیل و امریكا باشند کسی دیگر نیستند، در هر لباس و مقامی می خواهند باشند. الآن زمانی است كه همه باید دست به دست همدیگر بدهند و دین خدا را یاری كنند.

سخنرانی 18/08/85

 

10- مولا علی (ع) می‌فرمایند: بشنو و بفهم و باور كن، و بعد به كار ببند.
اگر باور باشد و فهم باشد این قدر اختلاف نیست. چون خدا یکی است، قرآن هم یكی است، رسول الله (ص) هم یكی است، پس این همه اختلافات با هم دیگر سر چیه؟ به خاطر این است که نمی فهمند. 
بیست و سه سال پشت سر رسول الله (ص) نماز خواندند، جنگ ها كردند، ولی نفهمیدند. چرا؟ چون امام صادق (ع) می فرمایند کفر و شرک در اطاعت است نه در عبادت. وقتی که رسول الله (ص) از دنیا رفت همه رفتند و علی (ع) را تنها گذاشتند. آنها هم نماز می‌خواندند، علی (ع) هم نماز می‌خواند. 
می‌فرماید کفر در اطاعت است، پس وقتی نمی‌فهمی، داری شیطان را ستایش می‌كنی به نام خدا.

سخنرانی 18/8/85

 

11- اگر آن خانم محترمی كه شوهر كرده، نجیبانه با شوهرش زندگی كند می‌دانی چقدر ثواب دارد؟
آن خانم كه ازدواج کرده برای خدا، یك فرزند سالم و صالح تحویل اجتماع بدهد، برای آن خانم بهتر است از آنچه که آفتاب بر آن می‌تابد. اما آن بیچاره نمی‌داند. از این بیچاره‌ها امروز زیادند، سواد هم دارند، فوق‌لیسانس و برو بالاتر، ولی نمی‌فهمند. لذا به خاطر كوچكترین برخوردی می‌رود تقاضای طلاق می‌كند. 

سخنرانی 13/2/86

 

12- بدبخت و ذلیل كسی است كه یا تنبل است برود یاد بگیرد یا متكبر است فكر می‌كند مثلاً داناست، که هر دویشان در دو دنیا ذلیل و بدبخت‌اند.

سخنرانی  09/01/86

 

13- آدم شدن سخت است. همه بزرگان می‌گویند همه چیز شدن چه آسان، آدم شدن محال است، ولی چرا می‌شود، تو برای خدا بیا، برای خدا گوش كن، برای خدا عمل كن، آدم شده‌ای.

سخنرانی  09/01/86

 

14- ثروتمند به کسی نمی‌گویند که پول زیاد در‌بیاورد و خرج کند، به کسی می‌گویند که قناعت‌کار است، یعنی نه گدابازی می‌کند در امور زندگی، نه پول را بی‌خود دور می‌ریزد. 
توانا هم کسی نیست که وزنه‌های سنگین بلند می‌کند، توانا کسی است که برنفس اماره مسلط می‌شود. 

سخنرانی  14/04/86

 

15- الآن به خاطر تعصب همه برادرهای دینی هركدام نسبت به همدیگر مثل تیغه شمشیرند، نه! روی من و آن بزرگان مملكتی كه هیچ، روی پیغمبر (ص) و امام زمان (عج) هم تعصب نداشته باشید. غیرت دینی داشته باش، بفهم و عمل كن.
- غیرت داشته باشید، دین را بفهمید، به طرف دین بیایید و با تعصب غلط دشمن برای اسلام درست نكنید.

سخنرانی  07/04/86

 

16- ما كه دنبال دین می‌آییم، دو گروهیم:
1- یك گروه كه فقط می‌خواهند گوش كنند، یاد بگیرند و عمل كنند. خوب، باید دائم گوش كنند و یاد بگیرند.
2- یك گروه هم كسانی هستند كه می‌خواهند گوش كنند، یاد بگیرند، پرچم دین را به شانه‌شان بگذارند و دین خدا را یاری کنند. اینها باید اولاً خودشان وارد باشند، بلد باشند، بعد هم شجاع‌!
فرق نمی‌كند، هر دو گروه باید شجاع باشند.

سخنرانی  04/05/86

 

17- دین تعصبی دین ابوسفیان است. دین نظری دین معاویه است. دین پسندیده و ارزشی، دین خدا و قرآن و رسول الله (ص) است.

سخنرانی  18/05/86

 

18- اسلام، احكام قرآن است و فرموده‌های رسول الله (ص) و علی‌بن‌ابیطالب(ع).

 اسلام، منتظر مهدی آل محمد (ص) بودن است، آن‌هم منتظر فهمیده، نه احمق‌! اسلام، اشخاص فهمیده می‌خواهد.

سخنرانی  04/05/86


19- سوال می‌كنند كه ما در این زمان باید خوش‌بین باشیم یا بدبین؟
در تمام اوقات و زمان‌ها باید درك و معرفت داشته باشی تا درست‌بین و حق‌بین باشی. نه خوش‌بین باش، نه بدبین! درك و معرفت و درست‌بینی هم نمی‌شود مگر از راه تربیت عقل.

سخنرانی  18/05/86

 

20- بعضی‌ها می‌گویند كه ماه رجب تمام شد و شعبان آمد، ما چه كار بكنیم؟
هیچ كارهای مستحبی نمی‌خواهد بكنی، واجباتت را انجام بده، عارف، عاقل، عالم، دانا و هرچه بخواهی هستی، بهترین جای بهشت هم مال توست.

می‌گویند در ماه رمضان چه كنیم؟
نمی‌خواهد در این ماه رمضان كاری بكنی، همین واجباتت را عمل كن.  از همین الآن در خان? خدا را بزن و بگو: خدایا، در ماه رمضان مرا آدم كن كه روزه بگیرم. اگر می‌خواهی كه ماه رجب و رمضانت جا بیفتد، اول باید نكبت‌‌ها را بیرون كنی.

سخنرانی  01/06/86

 

21- شرك این است كه ما خدا را ول كنیم زمان را بگیریم، مقام را بگیریم. احکام خدا را ول كنیم، مطرب‌ها و رقاص‌ها را بگیریم. شرك همین است كه ما جهنم و مرگ را فراموش كنیم، به یاد دنیا و رقاصی باشیم! اسمش را هم بگذاریم شادی و نشاط! نه، اینها بدبختی، نكبت و ذلت است، همه‌اش هم نتیج? سواد بی‌دین است.

سخنرانی  06/06/86

 

22- از جوانی توشه بگیرید، توشه‌تان در راه خدا باشد. بیایید، بنشینید و گوش كنید. والله یك دقیقه دانا بودن بهتر از هفتاد سال جاهل بودن است. نكبت بر این دنیا كه انسان یك عمر در آن بخواهد روی هوای نفس و با تكبر باشد.


سخنرانی  15/06/86

 

23- روز? مقبول یعنی: زبانت دروغ نگوید و غیبت نكند، گوشت حرف زشت و موسیقی گوش نكند، چشمت خلاف نبیند، فكری كه در مغزت می‌كنی تمیز باشد و نقشه برای كسی نباشد، تصمیم‌گیری در قلبت با كینه و كدورت نباشد و صله رحم كه می‌روی برای خدا باشد.

سخنرانی  22/06/86

 

24- كودك باید در كودكی بفهمد كه در جوانی چه باید بكند. جوان باید در جوانی بفهمد كه در مُسِن سالی چه بكند. وقتی همه‌اش رقص و آواز و مطربی باشد، این جوان چه كار بكند؟ فقط زندان‌ها پر می‌شود! 

سخنرانی  06/06/86

 

25- عقل، آن است كه به وسیله آن خیر را از شر تشخیص دهی. خیر آن است كه خدا و رسول (ص) آن را تایید كنند كه خیر است، شر آن است كه خدا و رسول الله (ص) بگویند كه این شر است، نه تو!

سخنرانی  29/06/86

 

26- زبان را از دروغ پاک کنید. برادرهای عزیز، فکر نکنید كه حالا من این دروغ را گفتم کارم راه می‌افتد، نه! همیشه حرکت، درستی و پاکی، در راستگویی است، چون راستگویی و درستی را خدا تایید می کند. 

سخنرانی  06/06/86

 

27- ما به حول و قو? الهی یك برادر دلسوزیم برای همه. بَده شما عقب‌عقب داری می‌روی، می‌خواهی با مغز بیفتی در چاه و نابود شوی، یكی دستت را بگیرد؟ بد كه نیست.

سخنرانی  22/06/86

 

28- در همه خلق‌الله، از نام اسلام كسی ناراحت نیست، هیچ‌كس! هم? ناراحتی آنجا پیش می‌آید كه هركس می‌خواهد اسلام را به میل خودش پیاده كند.

سخنرانی  15/06/86


29- كسی پشت سر مومنین بد می‌گوید، ناراحت نباشید. او انگل اجتماعی است و پاك كن ماست. دیدی در دریا این ماهی‌ها كه خیلی باوقار می‌روند هفت، هشت‌تا هم دنبالشان می‌روند و هی نوك می‌زنند؟ اینها پاك كن ما مومنین‌اند. كار می‌كنند، زحمت می‌كشند و ثوابش را به ما می‌دهند.

سخنرانی  12/07/86

 

30- برادر من، آنها كه كار خوب انجام می‌دهند در ادارات، همین‌هایی هستند كه در این كلاس‌ها هستند. آنها هم كه خلاف و طلبكارند و میلیاردمیلیارد می‌دزدند، همان‌هایی هستند كه شما می‌گویید مردم خوب! كجای قرآن گفته مردم خوب؟ نه! تازه می‌گوید اگر كار خوب كردی، چنین كردی، چنان كردی، شاید رستگار شدی.

سخنرانی  03/08/86

 

31- ما هم یك عمر كه نفهم عبادت كنیم، آخرش‌ می‌شویم رضا شاه، صدام، چون آنها هم می‌گفتند ما مسلمانیم! اما اگر از روی فهم، در مسیر قرآن و سنت برویم جلو، كارهایمان درست‌ می‌شود.

سخنرانی  10/08/86

 

32- اگر بنا باشد تحولات جهانی انسان را به طرف حیوانیت بكشاند این تحول نیست، این تنزل است! علمی‌ كه در آن خدا و قرآن نباشد علم نیست، آخر جهل است.

سخنرانی 28/04/86

 

33- برای خدا بیاییم، برای خدا گوش كنیم، برای خدا حفظ كنیم، بعد مجادله را هم ترك كنیم. چرا؟ چون ما می‌خواهیم به خدا برسیم، نمی‌خواهیم به شیطان برسیم!

سخنرانی 17/08/86

 

34- ما انسانیم، هیچ‌چیز به قیمت و وزن یك انسان نیست، حتی بهشت. بهشت را مومنین زیبا می‌كنند. با آن همه عظمتی كه خدا برای بهشت قرار داده، مومنین كه به بهشت می‌روند زیبا می‌شود.

سخنرانی 12/07/86

 

35- آن كسانی كه می‌خواهند برای خدا كار بكنند، هیچ‌وقت برای رضایت و دلخوشی شما حرف نمی‌زنند، آن‌طور می‌گویند كه خدا خوشش بیاید، آن‌طور می‌گویند كه خدا فرموده.

سخنرانی 24/08/86

 

36- قرآن كتاب انسان‌سازی است. قرآن آیین‌نامه بشریت است. قرآن دوای درد مردم است. قرآن شفای هر بیماری است. قرآن جدا‌كنند? حق از باطل است. قرآن روشنگری است كه عقب‌گرد ندارد. قرآن راه آشتی، برادری و محبت است.

 

سخنرانی 22/09/86

37- علم یعنی اینكه از خدا بگیر، برای خدا بگو و برای خدا عمل كن.

 

سخنرانی 26/07/86

 

38- من اگر صلاح باشد به صورت شما سیلی می‌زنم تا شما را از خواب غفلت بیدار كنم، و به آن مقام برسانم كه ذلیل و مطیع آقا امام زمان (عج) باشید.


از سفارشات جناب شیخ علی اكبر تهرانی در جلسه بانوان مورخ  11/10/ 1386

39- امام حسین (ع) فرمود: "آیا كسی هست من غریب را یاری كند؟" یعنی الآن هركجا دیدی كه قرآن، خدا و امام زمان (عج) پیاده می‌شود، برو دستش را ماچ كن، در و دیوار را هم ماچ كن. ما دور هم جمع شده‌ایم كه قرآن، خدا و رسول الله (ص) را یاری كنیم، نه اینكه با همه بجنگیم.

سخنرانی 29/09/86


40- توی این مملکت کسی خدا نیست، اگر می‌خواهید آبرو داشته باشید، باید بند? خدا باشید.

سخنرانی 13/10/86

 

41- دستورات خدا و قرآن و رسول الله (ص) قانون است، آنكه این و آن فكر می‌كنند نظربافی است.

سخنرانی 22/09/86


42- شاه فاسق بود، فاسق به دنیا آمد و فاسق از دنیا رفت. اما امروز یک‌عده دارند بوی فرعونیت می‌دهند، می‌خواهند بگویند كه ما خود خداییم!

سخنرانی  06/10/86

43- اینكه امام حسین (ع) می‌فرماید: آیا کسی هست من غریب را یاری کند؟ هدف این است که هرجا دیدید از احکام و قرآن است، آنجا باشید، هر‌جا خلاف است، توانستید جلویش را بگیرید، نتوانستید از آنجا فرار کنید.

سخنرانی  27/10/86

44- اینكه ما چه بودیم و چه هستیم اصلاً مهم نیست، چه از دنیا می‌خواهیم برویم، آن مهم است. ان‌شاءالله سعی كنیم مومن از دنیا برویم. 

سخنرانی  21/07/86

 

45- شب عید است برادرها، چهار روز دیگر هم مردم می‌روند توی عیبشان! والله عید آن روزی است که شما یک ‌دانه خلاف را از خودت بیرون کنی. والله عید آن روزی است که شما یک کاری کنی كه خدا را از خودت راضی کنی. عید آن روزی است که شما از یک نادانی خودت را نجات بدهی. حالا عیب ندارد، لباس نو هم بخر، کفش نو هم بخر، اما اگر دارید، به برادردینی، پسرخاله، پسرعمه، بچه‌محل، به آنها برسید بابا.

سخنرانی  28/10/86

 

46- هرگفتاری، هرراهی، هرسخنی، هرمهمانی‌ و هرجلسه‌ای كه در آن قرآن، رسول الله (ص) و اهل بیت (ع) نباشد، بدانید و بدانید كه باطل است و باید از آن فرار كنید.

 

از سفارشات استاد تهرانی در سخنرانی جلسه بانوان 25/05/86

 

47- ادب اسلامی آن است كه كارها خداپسند، عاقبت‌پسند و شرافت‌پسند باشد. بعضی‌ها هر‌خطا و هراشتباهی را با یك لبخند رد می‌كنند، این شیطانی و نفسانی است.

 

سخنرانی 28/04/86

 

48- ما هیچ کار خوبی را خودمان عرضه نداریم بکنیم، اما چون می‌خواهیم بکنیم، خدا از قلب‌های ما مطلع است، می‌شود. 

سخنرانی 28/10/86


49- قرآن برای‌ زنده‌‌ها است، نه مرده‌ها، برای خواندن نیست، برای عمل‌كردن است.

 

سخنرانی 26/07/86

 

50- نوآوری بدون قرآن، بدبختی است. آزادی بدون اخلاق اسلامی، اسارت است. آموزش بدون پرورش، جنایت است. اگر لازم نبود، خدا این‌قدر پیغمبر نمی‌فرستاد. 

سخنرانی 26/07/86

 

51- آن کسی که حق را می‌گوید متکبر نیست، آنکه حق را قبول ندارد متکبر است.

 

سخنرانی 16/12/86


52- انسان تا آن آخرین نفس در خطر است، حتی اگر پیغمبر باشد.

سخنرانی 09/12/86

 

53- هركسی می‌خواهد با كسی دشمنی بكند یك چیزی لازم دارد، اما یك آدم حسود بی‌خود بی‌خود با همه دشمن است!  

سخنرانی 12/07/86

 

54- مومن یعنی چه؟
1- مومن یعنی دانا،
2- مومن یعنی شجاع،
3- مومن یعنی باغیرت، مومن یعنی بی‌غیرت نیست.
4- مومن دارای معرفت خدایی است. 
5- مومن بی‌آزار نسبت به خلق خداست.
6- مومن متواضع است.
7- مومن باادب است.
8- مومن دارای عقل و درك و معرفت است.
9- و مومن تسلیم در مقابل خدا و رسول (ص) است.
10- و خلاصه مومن یعنی رستگار.

سخنرانی 05/02/87

 

55- بین اطاعت و عبادت خیلی فاصله است. عبادت این است كه هرننه‌قمری یك دولاراست می‌شود، اما اطاعت تسلیم است. 

سخنرانی 05/02/87

 

56- آن چه می‌گوید، من چه می‌گویم، كی چی می‌گوید، مهم نیست. مهم این است که شما راه و دین خودت را انتخاب کنی و محکم و استوار بایستی. 

سخنرانی 12/02/87

 

57- دین خنده و گریه، كه یک تولدی بشود دور هم جمع بشویم دست بزنیم، یا یک عزایی بشود گریه کنیم، نه انسان‌ساز است، نه مملکت‌ساز است، نه آدم‌ساز، فقط دشمن شادکن است.

سخنرانی 29/01/87

 

58- تمدن از قول آدم‌ها یعنی دفع هرنوع خلاف، دفع هرنوع ظلم. دفع هربی‌بند‌وباری، برگشتن به سوی عدالت و خدا، تربیت و انسان‌سازی، و تمدن یعنی رفتن زیر‌بار قرآن و خدا، این معنی تمدن است. 

سخنرانی 26/02/87


59- دانا كسی است كه وقتی درس می‌خواند، حرف می‌زند، در مغزش می‌سپارد و عمل میكند.

سخنرانی 24/12/86

 

60- کسانی که به معرفت می‌رسند، می‌خواهند خدا را زیارت کنند، دور مومن می‌گردند. چون خدا در حدیث قدسی می‌فرماید: من در عرش نمی‌گنجم، ولی در قلب مومن می‌گنجم.

سخنرانی 01/01/87

 

61- بدبخت و نادان كسی است كه غرور و خودپسندی او را می‌كشد كه من می‌دانم. برادر من، پیغمبرها (ع) نگفتند ما می‌دانیم!

سخنرانی 15/09/86

 

62- زن و شوهر لباس هم هستند، وقتی که ازدواج می‌کنند، فقط زن فکر این نباشد، شوهرش را راضی کند و شوهر هم فکر كند فقط من زنم را راضی كنم. نه! جفتتان با هم می‌روید جهنم. بایستی چطور باشد؟ آینه همدیگر باشید. خانم اشتباه کرد، آقا با اخلاق بهش بگوید، پشت سرش هم دعایش کند. آقا اشتباه کرد، خانم با اخلاق بهش بگوید. 

سخنرانی 09/03/87

 

63- انسان عاقل، انسان عادل، باید همیشه بزرگ فکر کند، اما کوچک فکر کردن، همیشه انسان را ذلیل می‌كند.

سخنرانی 23/03/87

 

64- من به حول و قوه خدا تا آخرین قطره خون پدر آن کسی را درمی‌آورم كه بخواهد با قرآن بجنگد، خاک پای آن کسانی هستم که نوکر قرآن باشند.

سخنرانی 16/03/87


65- برای در خانه خدا آمدن و به مقام آدمی رسیدن، جز تواضع و چشم گفتن راه دیگری وجود ندارد.

سخنرانی 18/03/87

 

66- امام صادق (ع) می‌فرماید: بشنو و پیروی کن کسی را که تو را می‌گریاند، ولی به درک و معرفتت می‌افزاید، یعنی وقتی خواستی اهل اخلاق و انسانیت و ادب بشوی، باید یک چیزهایی به گوشت برسد که خوشت نمی‌آید. 

سخنرانی 13/04/87

 

67- گفتار من سه بُعد دارد: 
1. بعد اولش خدا می‌داند فقط برای خداست. "یک آن" روی غرض و مرض و نفس و اینها کار ندارم نیست، فقط برای خدا.
2. از خدا می‌گویم، قرآن در فلان سوره این را فرموده. 
3. از رسول (ص) و اهل بیت (ع) می‌گویم. 

سخنرانی 13/04/87


68- شب که می‌آیید جلسه رفقا را با خودتان بیاورید. سی‌دی بگیرید، ببرید بدهید گوش کنند، هیچ وقت هم به زور نباشد! با اخلاق و آرامش.

سخنرانی 10/05/87

 

69- تنها كسی كه در این دنیا مشوق ندارد، مومنین‌‌اند. هركه بخواهد راه خدا را خالصاًلوجه‌الله درست برود، كسی تشویقش نمی‌كند. هركی برسد یكی توی سرش می‌زند. 

سخنرانی 05/02/87

 

70- وقتی که منطق و عقل و خدا و احکام رفت کنار، صددرصد آمریکا می‌آید، صددرصد شیطان می‌آید.

سخنرانی 03/05/87

 

71- وقتی می‌خواهی که به کسی چیزی بگویی، یا با کسی می‌خواهی رفاقت کنی، کسی باشد که بفهمد.

سخنرانی 31/05/87

 

72- بدانید چیزهایی که من می‌گویم همه‌اش صحیح است، عقل می‌پسندد، درک می‌پسندد، معرفت می‌پسندد، ائمه اطهار (ع) امضاء می‌کنند، خدا هم امضاء می‌کند.

سخنرانی 31/05/87

 

73- تمام پیغمبرها (ع) آمدند که به ما بگویند شما آدمید. همه پیغمبرها (ع) آمدند به ما بگویند که شما بنده‌اید، خدا نیستید، یعنی باید مطیع باشید. همه پیغمبر‌ها (ع) آمدند به ما گفتند که شما حیوان نیستید، اشرف مخلوقاتید. همه پیغمبرها (ع) آمدند به ما گفتند که آزادی شما آزادی حیوانی نیست!

سخنرانی 31/05/87

 

74- سعی کنید که هم در راه خدا بروید، هم دیگران را ببرید، چون هم در دنیا و هم در عقبا، کسانی که نادان‌اند، بیچاره‌اند.

سخنرانی 16/03/87

 

75- انسان همه ارزشش چه در این دنیا و چه بعد از مرگ به این است كه دانا و اهل فهم، در مسیر قرآن و سنت باشد. 

سخنرانی 21/04/86

 

76- اگر ما می‌خواهیم به امام زمان (عج) برسیم، می‌خواهیم یار امام زمان (عج) باشیم، باید همه‌مان مطیع او باشیم.

سخنرانی 31/05/87

 

77- اسلام را همه قبول دارند، شاه هم قبول داشت، الآن آمریكا هم قبول دارد! منتها اسلامی كه خودش پیاده كند، روی میل خودش باشد!

سخنرانی 12/07/86

 

87- ما در این جلسه حكمت نمی‌گوییم، عرفان نمی‌گوییم، درس دكترا نمی‌گوییم، فقط داریم درس آدمیت می‌دهیم. آن هم اول به خودم می‌گویم، بعد به همه.

سخنرانی 04/07/87

 

88- خدا به پیغمبر (ص) می‌فرماید: وقتی که گناه‌ها را دیدی به خودت مغرور نشو که من آدم خوبی هستم، حواست جمع خودت باشد، از من بخواه که در لحظه حساس دستت را بگیرم.

سخنرانی 21/06/87

 

89- حتی در کشور عربی که زبان مادری‌شان عربی است، قرآن را بخوان، بخوان، بخوان، یعنی چه؟ مگر سر قبرستان است؟ قرآن را باید یک کسی که قبولش دارد، می‌فهمد، بخواند، پیاده کند تا خلق‌الله از خواب بیدار بشوند.

سخنرانی 21/06/87

 

90- علم، یعنی خطا نکردن. علم و دانش یعنی زیر سایه عقل و منطق کار کردن. علم و دانش یعنی مطیع خدا بودن.

سخنرانی 26/02/87

 

91- ارزش عبادت به انداز? درك ماست، به انداز? عبادت نیست. وقتی این انسان فهمید عبادتش می‌شود اطاعت.

سخنرانی 02/08/87

 

92- آن روزی كه یك كسی هستی، دانشمندی، بزرگواری، حرفت را می‌خوانند، آبرویی داری، آن روز تواضع كن.

سخنرانی 08/09/86

 

93- والله کسانی که برای خدا حرکت می‌کنند، در لحظه‌های حساس، در زمان غضب، در زمان گرفتاری، خدا دستشان را می‌گیرد.

سخنرانی 28/10/86

 

94- ما خدا را انتخاب می‌كنیم. هركس از خدا بگوید، از خدا دفاع كند، از دین دفاع كند، از قرآن دفاع كند، او نور چشم ماست، از او دفاع می‌كنیم.

سخنرانی 30/08/87

 

95- یكی از عیب‌های بزرگ ما این است كه می‌رویم پیش كسی كه هرچی ما گفتیم ما را تأیید كند، یك چیزهایی بگوید كه ما خوشمان بیاید! نه! آنكه یك چیزی می‌گوید شما خوشت بیاید، هرچی گفتی تأییدت می‌كند، این بالاترین دشمن است.

سخنرانی 25/07/87

 

96- چه ارزش دارد ما شصت سال زنده باشیم، شصت میلیون سال در جهنم باشیم؟ زمانی زنده بودن ما ارزش دارد که کارهایمان خدایی باشد.

سخنرانی 13/04/87

 

97- امام حسین (ع) حرکت کرد كه گناه نباشد. امام حسین‌ (ع) زن و فرزند و همه را آورد و شهید کرد که دین بماند.

سخنرانی 06/104/86

 

98- قرآن می‌فرماید: علامت مومنین این است، وقتی با جاهل‌ها و نادان‌ها روبه‌رو می‌شود او زشت می‌گوید، این می‌گوید سلام علیكم، خداحافظ شما. چرا؟ آنكه جاهل است تمام شخصیت خانوادگی‌اش، تمام نكبت زندگی‌اش را دارد با آن جاهلیتش رو می‌كند، خب اگر شما بخواهی جواب آن را بدهی بدتر از او می‌شوی كه! مثلاً الاغه دارد می‌رود، یكهو یك لگد ول می‌كند برای شما، حالا شما هم برگردید یك لگد به او بزنید. چقدر زشت است؟!

سخنرانی 20/08/87

 

99- اگر چهارنفر دور ما جمع شدند دلیل خوبی ما نیست، چهار نفر هم انتقاد كنند دلیل بدی ما نیست، ما باید كارهایمان را خدا و قرآن بپسندند.

سخنرانی 28/04/86

 

100- اگر امروز شما یزید و معاویه را لعنت می‌كنید، به خاطر این است که به میل و نظر خودشان رفتار کردند.

سخنرانی 17/10/87